Rekuperacja

09.11.2020

Gdy zdecydujemy się na montaż rekuperacji w naszym nowym domu (o tym, że warto możemy przeczytać tutaj: https://heatpex.pl/2020/08/27/co-musisz-wiedziec-o-rekuperacji/) musimy podjąć kilka decyzji odnośnie naszej instalacji. Jedną z nich jest wybór rodzaju kanałów wentylacyjnych, którymi powietrze zostanie rozprowadzone po domu. Do wyboru mamy w zasadzie 2 rozwiązania. Albo klasyczna realizacja oparta na metalowych kanałach spiro albo instalacji wykonana za pomocą elastycznych przewodów z tworzywa sztucznego. Jak to zwykle w technice bywa, każde rozwiązanie ma szereg zalet oraz wad i w zależności od scenariusza lepiej będzie się sprawdzać jedno bądź drugie.

Największą przewagą jaką mają systemy rekuperacji wykonane z tworzywa sztucznego nad kanałami metalowymi jest łatwość montażu i prowadzenia instalacji. Dzięki zastosowaniu elastycznych rur, które można praktycznie dowolnie wyginać łatwo jest dostosować przebieg kanałów wentylacyjnych do układu budynku. Metalowe kanały wentylacyjne wykonane są ze sztywnej blachy i każda zmiana kierunku wymaga zastosowania kolana. Wymaga to zaplanowania z góry trasy kanałów i przygotowania poszczególnych elementów co do sztuki. Ze względu na zastosowany materiał, kanały metalowe o wiele trudniej przyciąć do wymaganej długości. Aby uciąć kanał z tworzywa wystarczy zwykły nóż.

 

 

Kanały z tworzywa wygrywają również jeżeli chodzi o ilość zajmowanego miejsca. W systemie HEATPEX ARIA stosujemy przewody o średnicy 75 mm. Jest to średnica wystarczająca aby doprowadzić powietrze do wszystkich pomieszczeń w typowym domu wykorzystując maksymalnie 3 przewody ułożone obok siebie, przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu oraz niskich strat ciśnienia. Niewielka średnica pozwala na ukrycie przewodów wentylacyjnych z tworzywa pod podłogą lub w suficie podwieszanym. Najczęściej stosowane średnice rury spiro to 125 lub 160, które ciężko jest ukryć w przegrodach budowlanych.

Rury spiro wygrywają jednak przy dużych instalacjach. Ze względu na ograniczenia geometryczne systemy takie jak HEATPEX ARIA najlepiej spisują się w przypadku typowych domów o powierzchni do ok. 300 m². Przy większych domach wymagania dotyczące ilości przesłanego powietrza oraz długości przewodów zdecydowanie rosną. Wtedy lepiej jest zastosować rury spiro o dużej średnicy aby ograniczyć straty ciśnienia oraz hałas w instalacji.