Rekuperacja

17.02.2021

Czy rekuperacje daje realne oszczędności w ogrzewaniu

Poszukujemy rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie kosztów wytwarzania energii potrzebnej do ogrzania domów. Ma to uzasadnienie ekologiczne i finansowe. Budujemy domy, w których można zatrzymać jak największą ilość ciepła. Skutkuje to niezdrowym dla naszych organizmów klimatem w ich wnętrzu. Dzięki rekuperacji w naszych domach możemy odetchnąć pełną piersią, jednocześnie oszczędzając na kosztach ogrzewania.

Realne korzyści z rekuperacji

W każdym domu występują straty ciepła, nawet, jeśli wykonany został w najwyższej jakości technologii. Ciepło „ucieka” przez drzwi i okna, a także ściany, dach czy komin. Aż od 30 do 60% wydostaje się przez wentylację grawitacyjną (naturalną), która w domach energooszczędnych dodatkowo nie spełnia swojego zadania z powodu ich wysokich parametrów szczelności. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacji), która pozwala uzyskać oszczędności na kosztach ogrzewania sięgające od 30 do 50%! Dla przykładu dla nowego domu o powierzchni 145 m2, położonego w Warszawie i ogrzewanego kotłem gazowym, wybudowanego zgodnie z nowymi warunkami technicznymi obowiązującymi od 2021, oszczędność ta wynosi33%. 

 

Z czego te oszczędności wynikają?

Wyobraźmy sobie, w jaki sposób powietrze z zewnątrz napływa do domu, np. poprzez wietrzenie czy komin. Jego temperatura wynika z warunków panujących na zewnątrz, zatem w zimnych porach roku jest ono chłodniejsze, niż to w naszych pokojach. Aby wyrównać temperaturę w pomieszczeniach, system ogrzewania musi pracować intensywniej, tracąc w ten sposób energię i podwyższając koszty.

W przypadku rekuperacji, powietrze które dostaje się do naszego domu jest ogrzewane ciepłem powietrza „zużytego”, wypuszczanego na zewnątrz. Stąd właśnie wynikają realne oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń. Istotne jest przy tym, że powietrze wchodzące i wychodzące nie miesza się ze sobą. Powietrze czerpane z zewnątrz jest dodatkowo przepuszczane przez filtry, które oczyszczają je z pyłów, a także z pleśni i grzybów. Korzyści, jakie osiągamy dzięki zastosowaniu rekuperacji są zatem znaczne.

Szczelność instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem to podstawa

Niskie koszty eksploatacji i najwyższą jakość powietrza dla użytkowników osiągniemy wtedy, gdy nasza instalacja do rekuperacji będzie cechowała się wysoką klasą szczelności. Urządzenia z najbardziej restrykcyjną klasą szczelności instalacji ATC 1 znajdziemy w produktach serii ARIA, firmy HEATPEX, która jako pierwsza na rynku oferuje system w tej klasie szczelności. Dzięki niemu produkty z serii ARIA osiągają trzykrotnie wyższą szczelność niż oznaczone klasą D, bez stosowania dodatkowych materiałów uszczelniających podczas montażu. Klasa szczelności została potwierdzona badaniami wykonywanymi przez niezależne laboratorium.

Na uwagę zasługuje również inne rozwiązanie, wpływające na wysoką jakość powietrza dostarczanego za pośrednictwem tej wentylacji. Do produkcji rury oraz elementów systemu HEATPEX ARIA wykorzystano powłokę Ultra – Fresh® zapewniającą całkowitą bakteriobójczość przewodu (99%), potwierdzoną przez niezależne laboratorium na podstawie testu wg ISO 22196. Dodatkowo, gładka wewnętrzna powierzchnia przewodów wentylacyjnych minimalizuje osadzanie się zanieczyszczeń. Osiąganie tak wysokiego poziomu higieny systemy HEATPEX ARIA potwierdzone zostało przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Czy rekuperacja może zastąpić ogrzewanie budynku?

Oczywiście – nie. Przyczynia się jednak w sposób istotny do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, znacząco obniżając koszty. Nie zmienia to jednak tego, że system grzewczy nadal jest niezbędny do zapewnienia właściwej temperatury pomieszczeń. W rekuperatorach ma jednak solidnego i efektywnego współpracownika, który pozwala na odzyskanie do 90% traconego ciepła i zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie nawet o 25%.

 

 

 

 

źródło: https://budujemydom.pl/irbj/porady/94510-czy-rekuperacja-daje-realne-oszczednosci-w-ogrzewaniu